UWAGA KLESZCZE!!!

Większość z nas wie, że kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, zarówno dla ludzi i dla zwierząt, miedzy innymi Babeszjozę i Boreliozę. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, gdyż nieleczona powoduje ogromne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu.

W przypadku boreliozy zwierząt na pierwszy plan wysuwają się zapalenia stawów, dotykając jeden lub kilka stawów. Zwierzę zaczyna kuleć na jedną lub różne łapy. Choroba może nawracać lub przyciszać się. Stawy u takiego pacjenta są bardzo bolesne, gorące i napuchnięte. Występuje brak apetytu, apatia i gorączka. Mogą zdarzyć się uszkodzenia nerek, serca oraz objawy neurologiczne.

Do objawów babeszjozy należy: apatia, brak apetytu, powiększone węzły chłonne, bardzo wysoka gorączka, silne wymioty, biegunka, często z krwią, bladość błon śluzowych, później żółtaczka, brązowe zabarwienie moczu. Może dojść do niewydolności oddechowej i krążeniowej Objawy mogą się pojawić w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Aby uchronić zwierzęta przed tymi groźnymi chorobami, musimy zabezpieczyć je przeciwko kleszczom. Mamy na rynku wiele preparatów służących do tego celu. Są to preparaty w postaci kropli/ sprayów, które chronią przed ukąszeniem kleszcza przez ok. 4 tyg. Wylewa się ja bezpośrednio na skórę. Ważne jest to aby nie kąpać zwierzaka przez ok. 2-3 dni przed i po podaniu preparatu. Również zastosowanie w walce z kleszczami mają obroże  (ochrona 6-8 mies.). Najważniejsza jest jednak regularna kontrola skóry psa po każdym dłuższym spacerze (nawet w trakcie stosowania preparatów, ponieważ nie gwarantują one 100% ochrony). Kleszcze lubią miejsca najmniej owłosione takie jak pachwiny czy pachy, często znajdujemy je na szyi, karku, pysku czy w uszach.

Jeśli zauważymy kleszcz na skórze naszego pupila musimy go jak najszybciej usunąć. W tym celu udajemy się do lekarza weterynarii lub możemy użyć specjalnych urządzeń dostępnych w sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynaryjnych. Pamiętajmy jednak, że nie wolno smarować kleszcza żadną tłustą substancją.