Przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz postępowanie pooperacyjne

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym zachęcamy właściciela na wizytę poprzedzającą zabieg. Musimy zbadać pacjenta, przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz sprawdzić stan ogólny zwierzaka i osłuchać serce. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania. W naszym gabinecie proponujemy przed każdym znieczuleniem, wykonanie przynajmniej podstawowych badań krwi. Warto ocenić stan nerek i wątroby oraz poznać parametry morfologiczne. Jeżeli w okaże się, że coś jest nie tak, odstępujemy od zabiegu i wprowadzamy odpowiednie leczenie. Niestety każda narkoza niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów stąd nasze wymagania. W przypadku zbiegów sterylizacji, ważne jest aby nasza pacjentka nie była w okresie cieczki czy rujki. Nie chcemy wykonywać wtedy zabiegu, ponieważ istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo krwawienia śródoperacyjnego i innych powikłań. Zabieg możemy planować najlepiej po ok. 2-3 tygodniach od ustąpienia objawów.

Dzień przed zbiegiem podajemy zwierzakowi normalną kolację. Potem zabieramy miski, tak aby przez noc oraz rano nie mógł nic zjeść. Głodówka ta jest bardzo ważna, ponieważ po podaniu leków anestetycznych może dojść do wymiotów. Gdy pacjent ma pełny żołądek niestety istnieje ryzyko zachłyśnięcia się.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa narkozy w naszym gabinecie stosujemy znieczulenie wziewne. Cały czas mamy możliwość kontroli ilości podawanego anestetyku. Po odłączeniu aparatury w ciągu kilu minut zwierzakowi wraca świadomość. Pacjent po takiej narkozie bardzo szybko zaczyna chodzić i zupełnie wybudzony może iść do domu na własnych nogach. Naszego rekonwalescenta możemy nakarmić niewielką ilością jedzenia po ok. 8-9 godzinach po zabiegu. Unikamy w ten sposób wymiotów po zabiegu.

W przypadku większości zabiegów staramy się wykonywać jak najmniejsze cięcie, aby móc założyć szwy wchłaniane, takie, które nie mają żadnych węzełków drażniących zwierzę. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu w większości przypadków unikamy zakładania ubranek czy kołnierzy. Nie zwalnia to jednak właściciela z codziennej kontroli rany. Jeśli nasz zwierzak ma szwy, które należy usunąć, zapraszamy na ten zabieg po ok. 10-14 dniach. Przez ten okres czasu zalecamy krótkie spacery, tylko na smyczy.

Zwierzęta operowane u nas zawsze są zabezpieczone przeciwbólowo oraz podajemy im antybiotyki. Po zabiegu lekarz wytłumaczy jak podawać leki i co niepokojącego może się dziać. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o niezwłoczny kontakt z lekarzem.